Nočná súťaž v Spišskom Bystrom

Pálenie Jánskych ohňov -  tradičný zvyk našich predkov  z minulosti. Tento deň pokladali naši predkovia za významný deň v roku, nakoľko sa traduje, že na sv. Jána Krstiteľa – 24. júna  majú najväčšiu moc všetky živly – zem, oheň, voda.  S Jánom  sa viaže veľa magických zvykov súvisiacich s letným slnovratom. Najznámejšie je pálenie svätojánskych ohňov a naši predkovia kedysi verili, že byliny nájdené v túto magickú noc majú ozdravné účinky.
     Jánske ohne majú  dlhoročnú tradíciu i v obci Spišské Bystré. Na Jána sa zapaľovali viaceré  vatry na kopcoch v okolí dediny. V roku 2004 sa skupina miestnych nadšencov rozhodla urobiť Jánske ohne v hasičskom areáli v časti obce zvanej Kubašok s jednou veľkou vatrou, kultúrnym programom a nočnou súťažou v hasičskom útoku.
     V sobotu 22.júna 2013 sa uskutočnil už deviaty ročník tejto akcie za účasti občanov Spišského Bystrého i okolitých obcí. Akcia už tradične začala kultúrnym programom  - vystúpením domáceho folklórneho súboru Rovienka s harmonikovým sprievodom Janka Orolína v miestnom amfiteátri. Následne sa účastníci a folklórny súbor premiestnili k vatre, kde po jej zapálení si všetci zúčastnení spoločne  zanôtili viaceré ľudové piesne.
     Akciu poctil svojou návštevou i prezident DPO SR PhDr. Ladislav Pethö, ktorému po jeho príhovore prítomným, dobrovoľní hasiči zaspievali miestnu hasičskú hymnu.
     Úderom dvadsiatej druhej hodiny sa začala netradičná nočná súťaž hasičských družstiev dospelých a dorastu pod názvom Nočné cvičenie v Kubašku.  Tu si najlepšie opäť počínali muži zo Spišského Štvrtku I okr. Levoča a s časom 17,35 s obhájili minuloročné víťazstvo. Druhé skončilo  Spišské Bystré  /18,11 s/ a tretie miesto obsadil Spišský Štvrtok II  /18,21 s/. V ženskej kategórii prvenstvo patrilo domácemu Spišskému Bystrému /22,13 s/.Druhá priečka patrila dorastenkám z Hranovnice /22,77 s/  a z bronzu sa radoval Spišský Štvrtok /23,90 s/.
     Krátko pred polnocou  bolo dobojované, následne bol urobený nástup a vyhodnotenie súťaže. Ocenenie najlepších  hasičských družstiev  vykonal člen Snemu DPO SR Marián Rušin a predseda DHZ Spišské Bystré Martin Marušin, ktorý prítomných opäť pozval  tentoraz na 24. ročník súťaže hasičských  družstiev o Putovné poháre starostu obce  Spišské Bystré v sobotu  10. augusta t.r., kedy si sily zmerajú v piatich kategóriách  - ženy, dorastenky, dorastenci, muži do 35 i nad 35 rokov.

foto:internet